14 Общее фото

IVМіжнародна конференція кафедри філософської антропології Факультету філософської освіти і науки «ОСОБИСТІСТЬ, СТАТЬ, СІМ’Я: виклики та відповіді філософської антропології, психоаналізу і арт-терапії (підхід філософської антропології як метаантропології)» мала великий резонанс

Продовжуючи започатковану у 2013 році традицію, кафедра філософської антропології Факультету філософської освіти і науки Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова 30-31 березня цього року знову запросила колег-науковців об’єднати інтелектуальні зусилля, інтереси, здобутки і напрацювання у філософській дискусії на щорічній Міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій цього разу такій тематиці: «ОСОБИСТІСТЬ, СТАТЬ, СІМ’Я: виклики та відповіді філософської антропології, психоаналізу і арт-терапії (підхід філософської антропології як метаантропології)».

Символічним філософсько-мистецьким «скрипковим ключем», що відкрив конференцію, стали твори світової класичної музики у виконанні кандидата філософських наук Ірини Покулити. Звуки музики, бентежний голос скрипки та філософський світогляд виконавиці надихнули філософську думку учасників конференції і ще раз підтвердили плідність поєднання теоретичної філософії та мистецтва.

Про циклічність процесів актуалізації та деактуалізації особистості наголосив у вступній доповіді доктор філософських наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України, Президент Асоціації Філософського Мистецтва Назіп Віленович Хамітов. Філософ зауважив, що метою цивілізаційного проекту сучасної України, який розроблявся в контексті Національної доповіді НАНУ 2016 року і співавтором якого він також є, постає гідна самореалізація особистості, адже неповноцінна, нереалізована особистість породжує таке ж суспільство. Для того, щоб осягнути, якою може бути особистість, що здатна об’єднати духовність і душевність в своєму саморозвитку, і які сім’ю та суспільство вона здатна створити, Н.В. Хамітов запропонував використати методологічну «оптику» метаантропології та андрогін-аналізу.

Світлана Анатоліївна Крилова, завідувач кафедри філософської антропології НПУ імені М.Драгоманова, доктор філософських наук, професор, виступила з темою «Еволюція особистості та сім’ї в сучасному світі: протестантська і православна цивілізації (підхід соціальної метаантропології)». В цій доповіді була блискуче доведена важливість усвідомлення культурних архетипів у становленні моделей сімї.

Світлана Петрівна Стоян, доктор філософських наук, доцент кафедри етики, естетики та культурології КНУ імені Т. Шевченка виступила з доповіддю: «Криза сім'ї в контексті соціокультурної дезорієнтації», в якій показала, що сучасна криза сім’ї постала як закономірний результат соціокультурної ситуації як в східному, так і в західному світі.

Цікавими також були доповіді доктора філософських наук, професора кафедри філософської антропології НПУ імені М.Драгоманова Віталія Олексійовича Матвєєва, доктора культурології, професора кафедри культурології НПУ імені М.Драгоманова Євгенії Віталіївни Більченко, доктора філософських наук, професора Ярослава Валерійовича Любивого, доктора філологічний наук Олени Юріївни Раскіної та ін.

Ще однією родзинкою конференції був майстер-клас: «Афоризмотерапія та кінотерапія як засоби подолання екзистенціальних криз особистості та корекції відносин у сім’ї», який провели Н.В. Хамітов та С.А.Крилова. Було не лише викладено сутність методу кінотерапії, а й продемонстровано художній фільм «Маска» режисера Вселени Світлої та проаналізовано основні ідеї цього твору.

Також Н.В. Хамітов розповів про метод афоризмотерапії і прочитав авторські «зцілювальні афоризми», які викликали у гостей конференції жвавий відгук.

Було презентовано магістерські програми кафедри філософської антропології НПУ імені М.П. Драгоманова «Філософська антропологія та психоаналіз» і «Філософська публіцистика, філософське мистецтво і арт-терапія», що викликало у присутніх великий інтерес і чимало запитань.

Важливим висновком конференції стала констатація необхідності своєчасної, давно назрілої не лише в нашій державі, але й в цілому світі актуалізації андрогінної цілісної особистості, яка здатна творити суспільство майбутнього.

А 31 березня кафедра філософської антропології НПУ імені М.П. Драгоманова провела «круглий стіл» на тему: «КУЛЬТУРА СІМ’Ї В СУЧАСНОМУ СВІТІ В КООРДИНАТАХ АНДРОГІН-АНАЛІЗУ ЯК ФІЛОСОФСЬКОГО ПСИХОАНАЛІЗУ І ФІЛОСОФСЬКОЇ АРТ-ТЕРАПІЇ». Відбулась цікава розмова, і всі учасники дискусії розійшлись з гарним настроєм і цікавими евристичними знахідками.

Кандидат філософських наук, доцент кафедри філософської антропології НПУ імені М.П. Драгоманова   І.П. Цимбалій.